News

Forty-Five Student-Athletes and Coaches Receive All-County Recognition

It was another outstanding fall athletic season for Saint Andrew's School and we are once again excited to celebrate the accomplishments of our student-athletes and coaches. Congratulations to the following student-athletes and coaches that received fall all-county honors by the Sun-Sentinel and Palm Beach Post.

Sun-Sentinel

Football
First Team Offense - Matthew James, Jeremiah Young
First Team Defense - Matthew Goodman
Honorable Mention - Nick Golubuv, Jovan Joseph, Bill Young

Boys Bowling
Honorable Mention - Andy Traficante

Girls Bowling
Second Team - AJ Joo
Honorable Mention - Katherine George

Boys Golf
Honorable Mention - Justin Ross

Girls Golf
Coach of the Year - Pam Elders
First Team - Amelie Alcantara, Hope Hall
Honorable Mention - Gabriella Albert

Volleyball
Second Team - Caroline Cleveland
Honorable Mention - Madeline Cramer, Avery Lins, Sarah Stokes

Boys Swimming and Diving
First Team - Ryan Nordheim, Tiago Pereira
First Team Relays - (200 Freestyle) Tiago Pereira, Ryan Nordheim, Seth Berke, Zachary Moore; (400 Freestyle) Tiago Pereira, Ryan Nordheim, Seth Berke, Zachary Moore
Second Team - Zachary Moore (100 Freestyle), Ryan Nordheim (50/100 Freestyle)
Honorable Mention - Julian Balbi, Santiago Espinoza, Jack Patton (Diving)

Girls Swimming and Diving
Swimmer of the Year - Emily Trieschmann
First Team - Aspen Gersper, Erin Miller
First Team Relays - (200 Medley) Gabby Beltrano, Lucy Miller, Nicole Aguilar, Stella Urness; (200 Freestyle) Lucy Miller, Aspen Gersper, Erin Miller, Emily Trieschmann; (400 Freestyle) Emily Trieschmann, Aspen Gersper, Nicole Aguilar, Erin Miller
Seond Team - Nicole Aguilar (100 Butterfly/200 Individual Medley), Gabby Beltrano (100 Backstroke), Lucy Miller (100 Breaststroke/50 Freestyle), Katherine Nordheim (100 Backstroke), Madelyn Rippo (100 Butterfly), Stella Urness (50 Freestyle/100 Breaststroke)
Honorable Mention - Nicole Casariego Mera

Boys Cross Country
First Team - Ian Noble
Second Team - William Romac
Honorable Mention - Damien Carlsson, Jackson May

Girls Cross Country
Runner of the Year - Ellie Tymorek
First Team - Helmi Peipinen
Second Team - Lydia Szakacs

Palm Beach Post

Football
Coach of the Year - Jimmy Robertson
First Team Defense - Matthew James
Second Team Offense - Nick Golubov, Jeremiah Young
Second Team Defense - Bill Young, Matthew Goodman

Volleyball
Honorable Mention - Caroline Cleveland

Girls Golf
First Team - Amelie Alcantara
Second Team - Gabriella Albert

Boys Cross Country
Second Team - Ian Noble, William Romac
Honorable Mention - Damien Carlsson, Jackson May

Girls Cross Country
First Team - Ellie Tymorek
Second Team - Helmi Peipinen, Lydia Szakacs

Boys Swimming and Diving
First Team - Tiago Pereira
First Team Relays - (200 Freestyle) Tiago Pereira, Ryan Nordheim, Seth Berke, Zachary Moore; (400 Freestyle) Tiago Pereira, Ryan Nordheim, Seth Berke, Zachary Moore

Girls Swimming and Diving
Coach of the Year - Sid Cassidy
First Team - Emily Trieschmann, Nicole Aguilar, Aspen Gersper, Erin Miller
First Team Relays - (200 Medley) Gabby Beltrano, Lucy Miller, Nicole Aguilar, Stella Urness; (200 Freestyle) Lucy Miller, Aspen Gersper, Erin Miller, Emily Trieschmann; (400 Freestyle) Emily Trieschmann, Aspen Gersper, Nicole Aguilar, Erin Miller
Second Team - Lucy Miller (50 Freestyle/100 Breaststroke)



Back

About Us

A non-profit, independent, co-educational school for grades Pre-K - 12, Saint Andrew's School is a private day and boarding school located in Boca Raton, educating the best students from across Palm Beach County, Florida, the United States, and throughout the world in the Episcopal tradition.
Copyright © 2019 - Saint Andrew’s School